Sharm El Sheikh

V místě, kde se Rudé moře rozděluje na Arabský a Suezský záliv, v jižním cípu Sinajského poloostrova leží město Sharm El Sheikh. Je roztažené podél zálivu až k nejjižnější části, které leží na útesu kontrolujícím záliv. Město je obklopeno mořem skalami a pouští.

Založili ho Izraelci, protože chtěli upevnit své postavení na územích, která obsadili ve válce v roce 1967. V současnosti jde o nejlépe dostupné a nejvíce vyhledávané turistické letovisko na Sinaji. Trajektem se odtud dá doplout do Hurgady, což někdy bývá nabízeno jako fakultativní výlet. To, jestli za to stojí, nechám na vaší úvaze.

Zaujmout vás může pobřeží. Nejvyhledávanější pláž je v zálivu Na’ama, která tvoří samostatné rekreační městečko. Rovné nízké pláže, na kterých se můžete opékat celý dlouhý den, se u Ras Nusrani mění v útesy. Mají ploché vrcholky. Táhnou se v délce 65 km a jsou pokládány za druhově nejbohatší oblast mořských útesů na světě.

Pokud jste přijeli za potápěním, rozhodně si příjdete na své. Je tu nejméně 40 potápěčských lokalit. Nejstarší známá je Near Garden a Far Garden, které byly známé ještě před výstavbou hotelů. Dno je v hloubce 20 m, později 50 m. Je to dobré místo pro noční potápění. Nejproslulejší lokalita je Žraločí záliv, kde trasa vede pomořským kaňonem s písčitým dnem a strmými stěnami. Uvidíte korály, podmořské jeskyně a vzácně i nějakého toho žraloka.

 

Sharm El-Sheikh, původně rybářská osada v jižním cípu sinajského poloostrova, je dnes nejrychleji rostoucím turistickým letoviskem v Egyptě, nabízejícím možnost se slunit u moře nebo se potápět v podmořských rezervacích. Sharm El-Sheikh je známý i jako konferenční místo. Ještě na začátku devadesátých let dvacátého století byste Sharm El-Sheikh hledali v nabídkách cestovních kanceláří marně. Tehdy to totiž byla jen ospalá rybářská osada s přístavem a malou základnou egyptského vojenského námořnictva.

Za dnešním rozvojem tohoto nejrychleji rostoucího turistického letoviska v Egyptě stojí několik skutečností. Sharm El-Sheikh leží v jižní části sinajského poloostrova, kde horský masiv plynule přechází do moře a korálového útesu, což poskytuje úžasné scenerie pro potápění.

Místo leží i v oblasti častých izraelsko-arabských konfliktů, byla zde bojová linie v několika válkách (obou světových, válce o Suez, několika britsko-arabských) a v moři tak najdete i několik zajímavých, zpřístupněných vraků (nejznámější a nejnavozenější místními agenturami je Thistelgorm).

Především popularitě Sharm El-Sheikhu ale pomohlo několik izraelsko-palestinských mírových konferencí v poslední době a také zakončení dálkové rallye soutěže Paříž – Dakar (v roce 2003 byl cíl právě s Sharm El-Sheikhu). Původní rybářská osada se tak dostala do povědomí a díky bouřlivé výstavbě hotelů a restaurací i do katalogů cestovních kanceláří.

Sharm El-Sheikh je menší než Hurghada, ale má dost prostoru pro rozšiřování a bude asi ještě dlouho růst. Oblast Sharm El-Sheikh se skládá ze tří hlavních oblastí. Letiště se nachází u Sharks Bay, poblíž je podmořská rezervace Ras Nasrani. Současným turistickým centrem je Na’ama Bay, kde najdete nejdražší a nejluxusnější hotely a restaurace. Je to také nejdražší část Sharm El-Sheikhu. Původní osada a přístav je v Sharm el Maya. Je zde také rezervace Ras Umm.

Kód letiště: SSH, doba letu je mezi třemi až čtyřmi hodinami (závisí na větru, směru letu a v případě charterových letů i na volných koridorech).

Počasí

Počasi v Sharm El-Sheikhu je téměř po celý rok vynikající. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že za začátku ledna je zde příjemných 20 až 25 ve stínu a i při nižších teplotách je velmi příjemně na pláži, zvláště když moře má stejnou teplotu jako vzduch. Poslední dva dny jsme zažili právě oněch "25" ve stínu - na slunci to bylo peklo.

Pro návštěvu Egypta se doporučují jarní a podzimní měsíce. V létě je opravdu vražedné vedro a budete s tím mít problémy zejména při návštěvě památek v jižním Egyptu, kdy kombinace sucha a vedra vede často ke kolapsům. Rozhodně se v tomto období nedoporučuje brát s sebou na výlety děti a starší lidi. Jarní a podzimní měsíce mají nevýhodu v chladnějších nocích.

V Egyptě neustále fouká vítr, většinou severní. Počítejte s tím při výletu na moře, kde se pravděpodobně nachladíte z větru a spálíte (v létě se dříve spálíte, v zimě nachladíte, ale jestli se nepřipravíte, potká vás obojí). Ať už jste na lodi kdykoliv, budete mít pocit, že je příjemně. Protože v zimě vás ohřeje slunce, v létě ochladí vítr, ale oba dva živly budou neustále přítomné.

Komentáře k této stránce - Sharm el Sheikh na diskusním webu najih.cz