Bakšiš v Egyptě

Egypt, stejně jako většina arabských zemí, zná velmi dobře fenomén zvaný bakšiš. Bakšiš je drobný obnos, který platíte za vykonanou službu, kterým si získáváte pozornost nebo kterým se naopak pozornosti zbavujete. Z bakšiše nemusíte mít strach, za pár dnů zvládnete všechny nuance. Jediné, na co si dejte pozor, je tzv. bakšišné, které vybírá přímo cestovka. Ve většině katalogů českých cestovních kanceláří najdete informaci o tom, že po příjezdu do Egypta musíte zaplatit tzv. bakšišné. Z něj mají dostat podíl všichni zaměstnanci hotelu a přepravci v Egyptě, kteří pak už po vás údajně nebudou chtít bakšiš. Nic není větší lží v katalozích než tohle.

V Egyptě platíte bakšiš na každém kroku. Bakšiš je odměna za službu, na kterou ale stejně máte nárok a již jste ji zaplatili. Bakšiš může posloužit jako úplatek za laskavost, jako odměna za perfektně vykonanou službu a také jako výpalné za to, že vás především na tržišti nebo u památek nechají v klidu všudypřítomné děti.

Nejvíce byste ale za služby měli platit v hotelu. Za přenos zavazadel (můžete si je ale odnést sami), za úklid pokoje nebo za ručníky na hotelové pláži, na které máte nárok. Cestovka obvykle slibuje, že už nic takového platit nemusíte. Po pár dnech, kdy nic platit nebudete, rychle pochopíte, že jedna libra udělá své a personál se začne chovat jinak.

Personál je totiž mizerně placený, proto je na bakšiši závislý, znamená to pro něj výrazné přilepšení. Z těch obvyklých dvaceti dolarů, které od vás delegát po příletu vybere, běžný personál neuvidí ani cent, možná pár piastrů, což je ale výrazný rozdíl. O dolary se podělí delegát cestovky, místního partnera a manažer hotelu.

Kdybyste dvacet dolarů proměnili na libry (při hodně špatném kurzu je to alespoň 120 liber) a platili pečlivě při každé příležitosti jednu libru (stačí padesát piastrů), zjistíte, že denně nezaplatíte více než pět liber a přitom vás personál bude obskakovat.

Bakšiš můžete zaplatit vždy, když chcete někoho odměnit – když si myslíte, že udělal více než musel nebo když jste s jeho službami spokojení. Stejně tak platí, že za špatné služby byste neměli zaplatit nic.

Bakšiše se rozhodně nebojte a plaťte jen tehdy, když cítíte, že to je vhodné (tento cit si vypěstujete po pár dnech). Když nezaplatíte a Egypťan se bude tvářit nepříjemně, obrňte se trpělivostí a tvařte se stejně. Rozhodně vám nic neprovede.

Samostatnou kapitolou je bakšiš jako „výpalné“. Setkáte se s tím na všech výletech. Egypťané, často děti, se vám vnucují a i když po nich nic nechcete, oni budou chtít bakšiš doslova za to, že vám zvednou zavazadlo ze země a podají vám ho. V takovou chvíli musíte být opravdu tvrdí a jasně jim říct, že jim nic nedáte, protože jste po nich nic nechtěli.

Rozhodně se v takovém případě nesnažte být slušní a nesnažte se napravovat jejich „bídu“. Na to nemáte dost peněz a i když jim dáte podle vašeho názoru dost, budou chtít stejně víc. Hlavně ale takto vyžebrané peníze budou muset odevzdat dospělým – schválně se postavte mimo hlavní skupinku turistů a pozorujte, jak je vybírání bakšiše organizováno. Mimochodem – tím, že budete pozorovat dění opodál a nebudete se do něj zapojovat si získáte respekt místních. Ocení, že nejste hloupí a také budou brát v úvahu, že vás jen tak snadno neoblbnou.

Za co se platí:

  • Vozík na letišti – podle neodbytnosti člověka, který si je přivlastní a chce je pronajímat nabídněte 1 až 5 liber (a tvrdě smlouvejte), rozhodně nepřistupte na jím požadované 2 až 5 dolarů.
  • Odnos zavazadel – 0,50 až 1 libra za zavazadlo (platí se až po odnosu). Na to si dejte pozor po příletu – nosiči jsou hodně agresivní a budou vám kufry rvát z ruky, aby je mohli naložit do autobusu. Nedejte se a dopředu jim řekněte, že jim dáte libry. Jsou zvyklí tady hned turisty oškubat a požadovat i 10 dolarů za zavazadlo. Dolar je ještě uspokojí, o libry nemají zájem.
  • Úklid pokoje – 1 libra denně (platí se před ochodem z pokoje, třeba na snídani, ideální je bankovku položit na stolek, je to slušnější než ji nechat ležet na posteli)
  • Ručníky na pláži – 0,50 až 1 libra za ručník (platí se při převzetí ručníku)
  • Hlídání věcí na pláži – hlídač je většinou placený hotelem a v tomto případě většinou nic nevyžaduje a je přátelský i bez bakšiše, pokud zaplatíte, tak 0,50 až 1 libru za osobu
  • Průvodce po tržišti – občas se k vám někdo na tržišti přidá a nabídne vám, že vás provede po tržišti. Neplaťte mu nic a ani za něj nikde nic neplaťte, přijetím pozvání jste jeho hostem. Stejně vás bude vodit po spřátelených krámcích. Pokud vás někdo pozve na čaj, také nic neplaťte (vždy ale poděkujte – ostatně, je to slušnost), je to jejich zvyk a pozváním jim uděláte radost. Rozhodně se netrapte pocitem zodpovědnosti, nic si kupovat nemusíte. A řekněte to klidně dopředu, prodavač odlišuje čaj od obchodu, rádi si povídají.