Káhira

Cairo, neboli Káhira je hlavní město s více než 17 mil. obyvatel, a je proto největším městem Afriky. Některé zdroje udávají 28 miliónů. Rozlohu má 350 km2. Město bylo založeno r. 969 šíítskými Fátimovci na místě starého křesťanského města Babylon. Po sesazení Fátimovců sultánem Paladinem přichází vláda sunitských Ajjúbovců a dále vláda Mameluků.

Káhira je hodně velké město. A hodně různorodé. Zatímco na nábřeží stojí luxusní megahotely (tak luxusní, že v nich určitě není žádný Čech), jenom o pár stovek metrů dál od Nilu se dají najít prašné ulice se skládkami na nárožích. Káhiru si nelze představovat třeba jako Prahu. Praha se dá za den projít pěšky a dá se skoro celá vidět z Petřína. Káhira je roztažená na obrovské rozloze na obou břežích Nilu a vidět ji lze leda z televizní věže.

V Káhiře je obrovská spousta aut. Jezdí po nábřeží, po mostech, v uličkách, všude. Ulice obvykle nemají semafory ani přechody, a tak mnohé rušné ulice prostě nelze přejít. Auta se pouštějí i do úzkých uliček, naštěstí v nich musejí jezdit pomalu.

Zvláštní mi na Káhiře přišlo, že vlastně nemá žádné centrum. Žádný hrad ani hlavní náměstí, nic. Za jakési centrum města se dá považovat pouze obrovské kruhové námětstí zvané Tahrir asi 300 metrů od Nilu. Pod náměstím je stanice metra Sadat (pojmenovaná podle druhého prezidenta). Kolem náměstí jsou některé budovy ministerstev a velkých firem.

Po Káhiře se dá jezdit metrem, taxíky a místní hromadnou dopravou. Taxíky jsou levnější než u nás. Autobusy jsou celkem frekventované, ale je těžké se v ní vyznat nebo od někoho vyzvědět informace. Jakási hlavní stanice v blízkosti centra se nachází pod mimoúrovňovou křižovatkou asi 5 minut pěšky severně od Archeologického muzea. Odsud odjíždí i autobus na letiště.

Nevím, jak se z centra Káhiry dopravit do Gízy k pyramidám. Pravděpodobně bude potřeby vzít si taxi (75 L.E). Do Gízy se dá dostat vlakem, ale i pak je potřeba využít taxi.

Archeologické muzeum v Káhiře

Mešita Mohameda Aliho v Káhiře

Bazar v Káhiře

kahirakahirakahira rameno delty nilukahira bananykahira kovarna

presun do gizy 024presun do gizy 028presun do gizy 029presun do gizy 030presun do gizy 031presun do gizy 034presun do gizy 039presun do gizy 044presun do gizy 047presun do gizy 048presun do gizy 050presun do gizy 051kahira vodojemkahiraibisove u kahirske zookahirska univerzitalotusova vezkahirapred kahirskou nemocnicikahira

nadrazi v kahire

Komentáře k této stránce - Káhira na diskusním webu najih.cz