Dovolená v Egyptě

Nehledáte moji aktuální nabídku zájezdů do Egypta?

Praktické rady

Let

Cesta Praha –Hurghada trvá 4,5 hodiny. Pokud pojedete na poznávací zájezd, bude vás s největší pravděpodobností doprovázet český průvodce od vaší cestovky a na místě se k vám přidá ještě jeden průvodce egyptský. Jde o vládní nařízení s cílem snižovat nezaměstnanost v Egyptě a rozvíjet turistický ruch, ze kterého Egypt žije.

Jazyky

Budete-li cestovat s průvodcem, můžete veškeré nakupování vstupenek nechat na něm. V opačném případě si musíte poradit sami. Nemusíte se ale bát, ve většině pokladen mluví anglicky a bez problémů vám porozumí.

Volný čas

V hotelových komplexech bývají uzavřené areály se zahradami a bazény. Pláže jsou samozřejmě veřejné a chodí po nich množství prodavačů všeho možného. Určitě vám také nabídnou svezení na velbloudovi nebo na koni. Samozřejmě za odpovídající obnos, který můžete zkusit usmlouvat. Nejlepší způsob, jak se jich zbavit, je říkat, že brzo odlétám zpátky do Evropy a na velbloudovi na letiště jet nechci.

Potápění

Pokud vás zajímá potápění s přístroji, ale i šnorchlování, můžete si zaplatit výlet lodí. Ta vás odveze na místa, kde uvidíte korálové útesy. Nejvyhledávanějším ostrovem na potápění u korálových útesů je Giftun. Můžete si na něj zaplatit fakultativní výlet a nebo se nechat zlákat některým z prodejců zájezdů na místě. Dejte ale pozor. Z Egypta se nesmí vyvézt ani kousíček korálů a mohly by vás odhalit skenery na letišti.

U všech pláží v Marsa Alamu, kde jsem se potápěl normálně jenom s brýlemi, byly nádherné korálové útesy s mnoha barevnými rybami. Bylo to zajímavé i pro středně zdatného až špatného plavce, kterým jsem.

Cesta do pouště

Dalším zajímavým obohacením pobytu poblíž letovisek je pouštní safari a návštěva beduínského tábora. Můžete si vybrat dopravní prostředek – velbloud, nebo čtyřkolka. Uvidíte také západ slunce nad pouští a pouštní studny.

Doklady

Pro vstup do Egypta potřebujete mít platný pas a vízum. Vízum ale zakoupíte za 15 dolarů přímo na letišti v Egyptě a to i když přilétáte s cestovkou. Určitě se hodí barevná nebo alespoň černobílá kopie pasu, která vám poslouží na běžné nošení s sebou, nebo v případě ztráty nebo odcizení originálu urychlí vystavování duplikátu nebo náhradního dokladu.

Od léta 2012 je nutné mít vlastní cestovní pas i pro všechny děti, i když jsou mladší než deset let. Už nestačí mít dítě napsané v pasu.

Bezpečnostní situace

V turistických oblastech se vždy pohybuje policie nebo armáda. Při cestování přes poušť se autobusy pohybují v kolonách, chráněných vojáky. Z těchto hledisek se nedá doporučit individuální cestování, mimo hlídané lokality.

V davech si dejte pozor na kapsáře. Pohybujte se ve skupinkách, nedávejte almužny a neukazujte, že máte hodně peněz. Ve většině případech se mohou ženy pohybovat bez mužského doprovodu, ale je velmi riskantní navazovat oční kontakt.

Tísňová volání

Policie 13

Turistická policie 126

Rychlá lékařská pomoc 123

Elektřina

Některé zásuvky vyžadují adaptér. 220 V.

Fotografování a filmování

Rozhodně nefoťte v blízkosti vojenských a strategických objektů. Ve většině památek je filmování možné za poplatek. Focení bývá zdarma, ale nesmíte používat blesk. Při focení lidí se raději nejdříve zeptejte, v případě žen jejich doprovodu. Nicméně počítejte s tím, že taková fotka patrně bude stát nějaký bakšiš.

Bakšiše

Ekonomika této země počítá s finančními pozornostmi. V restaurací si obsluha většinou bakšiš rovnou odebere. Pokud bakšiš nedáte, nabízené služby se většinou rapidně zhorší.

Cestujete-li s průvodcem, po dohodě se mu odevzdává stanovený obnos a on se o rozdávání úměrných pozorností postará. Je to ideální způsob, jak zaplatit to nejnutnější a dostat to nejlepší, pokud si tedy zrovna nelibujete ve smlouvání a placení.

Další informace o dávání bakšiše v Egyptě.

Pitná voda

Žádná tekoucí voda v Egyptě pro Evropana není pitná. Takže nepijete vodu v hotelu, ani na lodi a lepší je nepoužívat ji ani k čištění zubů. Kupujte si vodu v petkách. V obchodech nebo u stánků není příliš drahá. V restauracích si objednávejte nápoje bez ledu.

I při těchto opatřeních musíte počítat s tím, že Egypťané při vaření jejich vodu běžně používají a střevním problémům se tak někdy prostě neubráníte. V takových případech poslouží silné léky na průjem z Čech. Endiaron a živočišné uhlí je málo. Já mohu doporučit ercefuryl. Dobrý způsob je také koupit léky na místě, protože v Egyptě prostě vědí, co na ty zdejší potíže zabírá, ale připravte se, že to budu dost drahé. Jako podpůrnou léčbu doporučuji hodně vody s citrónem, nebo limetkou.

Počítejte s větší spotřebou tekutin, než jste zvyklí – odhadem minimálně 4 litry denně. Také se dá doporučit více solit.

Nákupy a smlouvání

Kromě státních obchodů jsou ceny všude volné a vždy se smlouvá. Doporučuji nasadit cenu na polovinu až třetinu nabídky prodavače. Smlouvání je hra, takže se nenechte vyvést z míry tím, že se obchodník rozčiluje, volá Aláha, nebo říká, že chcete okrást jeho rodinu. Nejčastěji k vašemu úspěchu postačí, když uděláte gesto odchodu. Podobnou nabídku přeci najdete všude kolem. Naprosto nevhodné je ale domluvit cenu a potom zboží nekoupit. Při koupi zlata dávejte pozor na to, aby se obchodník nesnažil vyměnit 10 karátové za dražší. Otevřeno bývá většinou od 8 nebo 9 hodin do 19 nebo 20 hodin, na bazarech i mnohem déle.

Oblečení

Počítejte s vedry, takže volte oblečení lehké a vzdušné. Pokud chcete navštívit mešitu u mužů jsou vhodné dlouhé kalhoty a košile s krátkým rukáve, u žen sukně zakrývající kolena a halenka bez hlubokého výstřihu zakrývající ramena. Při vstupu do mešity si budete muset vzít ponožky. Chcete-li připravte si kvůli zimě a z hygienických důvodů ponožky, ale bývá tu čisto.

Léky a očkování

Léky, které běžně užíváte, si rozhodně vezměte s sebou, protože náhradu za ně tu budete jen těžko hledat. Lékárny jsou jinak dostatečně zásobené, ale léky mohou být poměrně drahé.

Očkování není povinné. Pokud ale cestujete do podobných zemí často, mohu doporučit alespoň očkování proti břišnímu tyfu a proti žloutence. Žloutenka se očkuje před cestováním ve dvou dávkách a po půl roce ještě jednou jako udržovací očkování. S očkováním je hned člověk mnohem více v klidu a nebojí se dát si jídlo a pití ve veřejných restauracích, což mně dříve dělalo potíže. Jestliže se stravujete pouze v hotelu, nemusíte si dělat starosti. Jen se můžete setkat s trávícími problémy (viz kap. Pitná voda)

Při zdravotních problémech hledejte pokud možno soukromá zdravotnická zařízení. Úroveň je lepší, ale ceny vyšší. Při zákroku je vždy vyžadována platba v hotovosti.

Pošta a telefon

Známky seženete na poště, kterých je ovšem málo. Známky můžete koupit i u obchodníků, kteří vám dají pěknou přirážku.

Informace o telefonování a internetu jsem přenesl na stránku o internetu a telefonování v Egyptě.

Velvyslanectví ČR

Adresa: 4, Dokki Street, 125 11 Giza, Cairo

Tel: 00202/74 85 531, 74 85 469, 74 85 533

Fax: 00202/34 85 892

E-mail: cairo@embassy.mzv.cz

 

Komentáře k této stránce - dovolená v Egyptě a informace na diskusním webu najih.cz