Počasí v Egyptě

Typická jsou velká vedra a nedostatek vláhy s výjimkou údolí Nilu, které je široké od 1,5 do 20 km. V Egyptě můžeme rozlišit 3 podnebné oblasti.

Kolem Alexandrie a delty Nilu je 190 mm srážek v období od října do dubna. Vlhkost vzduchu asi 60-70%. Nejsilnější větry 3-4 m/sec. Na pobřeží je podnebí silně ovlivněno teplým Středozemním mořem. Denní výkyvy teploty dosahují 10-14°C. Počátek roku bývá ovlivněn chamsímem – horkým větrem od jihu.

Severní pouštní oblast od Káhiry na jih má průměr srážek 24 mm od prosince do února. Vlhkost vzduchu odpovídá 40-50%. Teploty v létě se pohybují mezi 15-45°C, extrémní denní výkyvy 22-35°C, studené noci a horké dny. Téměř bezmračné dny. Sahara patří k oblastem největšího slunečního záření.

Jižní poušť, tedy od Luxoru na jih, nemá prakticky žádné srážky. Vlhkost vzduchu nestoupne nad 60%. V únoru v noci až -2°C, v létě denní teploty až 50°C, což způsobuje vysychání i Asuánské přehrady a vyžaduje zavlažování.

Slunce stojí na obloze výš než ve střední Evropě, zapadá mezi 17:10 a 19:05 a vychází mezi 5. a 7. hodinou ranní podle ročního období.

Komentáře k této stránce - počasí v Egyptě na diskusním webu najih.cz