Počasí v Egyptě

Typická jsou velká vedra a nedostatek vláhy s výjimkou údolí Nilu. V Egyptě můžeme rozlišit 3 podnebné oblasti.

  • Kolem Alexandrie a delty Nilu je 190 mm srážek v období od října do dubna. Vlhkost vzduchu asi 60-70%. Nejsilnější větry 3-4 m/sec. Na pobřeží je podnebí silně ovlivněno teplým Středozemním mořem. Denní výkyvy teploty dosahují 10-14°C. Počátek roku bývá ovlivněn chamsímem – horkým větrem od jihu.
  • Severní pouštní oblast od Káhiry na jih má průměr srážek 24 mm od prosince do února. Vlhkost vzduchu odpovídá 40-50%. Teploty v létě se pohybují mezi 22-35°C, extrémní denní výkyvy 15-45°C, studené noci a horké dny. Téměř bezmračné dny. Sahara patří k oblastem největšího slunečního záření.
  • Jižní poušť, tedy od Luxoru na jih, nemá prakticky žádné srážky. Vlhkost vzduchu nestoupne nad 60%. V únoru v noci až -2°C, v létě denní teploty až 50°C, což způsobuje vysychání i Asuánské přehrady a vyžaduje zavlažování.

Slunce stojí na obloze výš než ve střední Evropě, zapadá mezi 17:10 a 19:05 a vychází mezi 5. a 7. hodinou ranní podle ročního období.

Většina turistických oblastí u Rudého moře má podnebí odpovídající severní části pouště. Tedy málo srážek a když už, tak v zimě. Vzduch je lokálně vlhčí, ale moře má na počasí relativně malý vliv. Horké dny se dají strávit u moře a naštěstí jsou střídány relativně chladnými nocemi, protože zde není žádná oblačnost.

Komentáře k této stránce - počasí v Egyptě na diskusním webu najih.cz