Chrám královny Hatšepsut

Nedaleko Luxoru a Údolí králů máte možnost shlédnout ještě jedno velmi zajímavé místo. Je to chrám královny Hatšepsut, který ve svých kresbách připomíná její slavné poselství do Somálska. Jde o zádušní chrám jejího veličenstva královny Hatšepsut.

Tento palác vás může zaujmout několika věcmi. Je velmi zachovalý, neboť je poměrně mladý. Krásně je zasazen do skály a přichází se k němu po širokém schodišti.

Královna Hatšepsut byla velmi zajímavá a moci chtivá žena. Vdala se za svého nevlastního bratra, faraóna, s nímž splodila dceru. Faraón měl ale ještě syna s jinou manželkou. Po manželově smrti se nevlastního syna zbavila tak, že jej poslala s náboženskou misí do chrámu v Karnaku. Za jeho nepřítomnosti vládla sama. Když se vrátil, uzavřela s ním dohodu, že se ožení s její dcerou a Hatšepsut tak opět zůstane u moci. Lid ale nemohl přijmout, že jim vládne žena. Podplácela proto kněze, aby šířili legendu, že ona je právoplatným potomkem bohů. Dokonce došla tak daleko, že se oblékala jako muž a připevňovala si bradku.

Když se její zeď konečně dostal k moci, nechal ji zvraždit. Všechny její podobizny v paláci poté byly odtesány a dodnes tato místa v reliéfech zejí prázdnotou. Protože jsou zde malby a reliéfy pod zastřešením, můžete ještě stále obdivovat jejich barvy.

hatcepsut 575

pred chramem hatsepsutchram hatsepsuthorchram hatsepsuthatsepsutchram hatsepsutchram hatsepsutnejsvetejsi svatynechram hatsepsutchram hatsepsutchram hatsepsutchram hatsepsutchram hatsepsutchram hatsepsutchram hatsepsutchram hatsepsutchram hatsepsutvesnicka vykradacu hrobekrekonstruovany chramrekonstruovany chrambarkou pres nilbarkou pres nil

Komentáře k této stránce - Chrám Hatšepsut na diskusním webu najih.cz