Chrám Karnak

Karnak je chrámový komplex a je nejrozlehlejší v Egyptě. Vznikal postupně na rozloze 2000 akrů po dobu 2000 let.. Začalo se stavět kolem 2000 let př. n. l. a dostavovalo se za doby prvních Ptolemaiovců, konkrétně nevlastního bratra Alexandra Makedonského.

Při vstupu do Karnackého chrámu vás uvítají po každé straně cesty řady soch beranů, které cestu stráží. Oba chrámy, Luxorský a Karnacký, byly spojeny tříkilometrovou alejí, kterou střežili podobné sochy beranů.

Až budete odcházet z prvního nádvoří, nemůžete minout velikou sochu faraóna, pravděpodobně Ramese II s královnou Nefertari. Je zajímavá tím, že přestože se královnám sochy nedělaly, Nefertari byla tak milovaná, že se s ní faraón nechal vytesat. Přestože její pozice je poněkud ponižující. Stojí totiž faraónovi mezi nohama a sahá mu asi ke kolenům. Ale aspoň něco. (Často se plete Nefertiti a Nefertari, tohle je Nefertari - i průvodkyně nám to řekla špatně.)

Před vstupem do sloupové síně se můžete podívat, kam až sahala voda při povodních v 19. stol. n. l .

Karnacký chrám se pyšní největší sloupovou síní na světě. Znáte ji z filmu Indiana Jones. Sloupy uprostřed, které postavil Amenhotep III. jsou 23 m vysoké a po stranách jsou vysoké 14 m, ty nechal postavit Seti I. Hlavice mají opět tvar lotosu nebo papyru. Sloupy i stěny jsou hojně zdobeny reliéfy.

Div dalšího nádvoří je obelisk královny Hatšepsut. Původně zde stáli dva, ale jeden spadnul, rozlomil se na tři kusy a v současnosti je jeho hrot k vidění o kus dál u posvátného jezírka. Oba obelisky byli odtesány v lomech u Asuánu a po řece dopraveny až sem.

Nejsvětější svatyně je obložena vzácnou červenou žulou a byla zde uložena posvátná bárka.

V další menší sloupové síni vás zaujmou především dvě věci. Dekorace stropu vypadá totiž jako vnitřek stanu a především strop je obdivuhodnou napodobeninou. Druhá zajímavost je trojsoší, které zde stálo, nedbale přetesané křesťanskými hulváty do tvaru neupraveného kříže.

Po procházce kolem posvátného jezírka se dostanete ke slibovanému hrotu obelisku a také si tu pro štěstí můžete sáhnout na zadek asi metrového posvátného skarabea. Kolem něj je vydupaná cestička, protože když jej třikrát obejdete, splní se vám přání.

obedkarnakamon reovi sochyamon reovi sochy1. nadvori obetni oltarsvatyne rea, jeho manzelky a synastavebni rampa1. nadvori obetni oltarseti s manzelkousloupova sinsloupova sinsloupova sinsloupova sinfestivaly knezichbuh plodnostisloupova sinobeliskobeliskkarnakobelisk hatsepsutkarnakobelisk hatsepsutkarnakkarnakkarnakstanova sinsvata trojice odtesana na krestansky krizbotanicka a zoobotanicka a zoofestivaly obycejnych lidikarnakposvatne jezerokarnaknejvetsi skarabeusspicka zniceneho obeliskukarnakokna ve sloupove sini

karnak 610karnak 646karnak 648

Komentáře k této stránce - Karnak na diskusním webu najih.cz