Poznávací zájezdy do Egypta

Zájezdy do Egypta se velmi liší podle toho, zda jsou to

  • zájezdy pobytové
  • nebo zájezdy poznávací

Pobytové zájezdy

Pobytový zájezd vypadá tak, že cestovka naloží lidi do letadla, dopraví je do Hurghady, Sharm El Sheiku, Marsa Alam nebo do jiného letoviska u Rudého moře a nechá je tam, aby se čvachtali v moři. K tomu se svým klientům snaží navíc prodat nějaké výlety k Nilu, což se jim často daří, protože u toho Rudého moře je to po pár dnech nuda a pyramidy chce jednou za život přece vidět každý.

Můj přehled pobytových zájezdů do Egypta.

Poznávací zájezdy

Oproti tomu poznávací zájezd rovnou počítá s tím, že cestující pojedou k Nilu nebo do Káhiry a budou tam jezdit po památkách.

  • Obzvláště populární poznávací zájezd je spojený s plavbou po Nilu v oblasti Horního Egypta (od Luxoru po Asuán). Kolem Luxoru se totiž soustředí hodně památek z období Nové říše (tak zvané Nové říše -- je to říše starší než naše doba bronzová).
  • Druhá oblast, kam se hodně jezdí, je okolí Káhiry s pyramidami. Hlavní město Káhira má u sebe kromě pyramid také hrobky v Sakkaře a Národní egyptské muzeum.

Obě populární oblasti (tedy Káhira a Horní Egypt) jsou od sebe hodně daleko, přibližně 600 (z Káhiry do Luxoru) až 800 km (do Asuánu). Cestovky (nejen české) to s oblibou řeší tak, že klienty naloží do lůžkového vlaku, ve kterém se ta vzdálenost přes noc přejede. Druhé možné řešení znamená, že cestující navštíví jenom jednu oblast: buď horní Egypt (s plavbou po Nilu), nebo okolí Káhiry s pyramidami. Když kupujete poznávací zájezd do Egypta, měli byste vědět, co chcete.

Všechny mně známé české cestovky létají k Rudému moři. Tam se i při poznávacím zájezdu zůstává nejméně jednou přes noc (často i více nocí) a teprve odsud se jezdí do údolí Nilu (buďto do Káhiry, nebo do Luxoru či Asuánu).

Nakupujte včas

Při shánění libovolného zájezdu byste měli kupovat nejpozději pár týdnů předem, raději i pár měsíců. Volné last minutky do Egypta se vyskytují málo. Problém totiž je, aby na poslední chvíli byla místa v charterových letadlech. Většinou v letadlech místo nebývá. Sehnat navíc hotelový pokoj nebo místo na lodi není pro cestovku žádný problém, ale letadla a noční vlaky nafukovací nejsou.