Co si vzít do Egypta s sebou

Když se jedu do arabských zemí na dovolenou s cestovkou, balím podle tohoto seznamu. Není toho moc: když nás odbavovala paní letuška a viděla jeden mrňavý bágl na dva lidi, konstatovala "to jsem ještě neviděla". Vezměte si s sebou, co chcete, ale podle mých zkušeností toto stačí:

Na sebe do letadla:

dlouhé kalhoty, tričko, mikina, větrovka nebo bunda (odlétá se většinou v zimě), sportovní polobotky, příruční zavazadlo

Do kufru nebo batohu:

Boty: sandály k moři.

Na sebe v Egyptě: kraťasy, tričko, čepice proti sluníčku, brýle proti sluníčku.

Na převlečení slipy (spoďáry, podprsenky). Ponožek méně než obvykle, protože se dost dnů tráví v sandálech naboso. Kapesník.

K moři: plavky, brýle na plavání, do Rudého moře doporučuju šnorchl a pouzdro na podvodní focení, popř. ploutve. Vhodné jsou vodácké sandály, protože korály bývají ostré.

Na pláž: krém na opalování, knížky na čtení, papíry na kreslení, deskovky (Osadníky, Citadelu, Beng), malý ručník (velké ručníky se tam běžně půjčují).

Kartáček na zuby a pastu. Holení, kosmetiku, fén. Není potřeba mýdlo a šampón (jsou v každém hotelu).

Malou varnou konvici nebo topnou spirálu, velký hrnek na vaření čaje a čaj (voda se bez převaření nedá pít a na lodi a v některých hotelích se za pití dost platí).

Všechny potřebné nabíječky. Rozdvojku nebo prodlužovačku, pokud máte víc spotřebičů. Případně redukci na britský typ zásuvky (občas někde britské jsou, ale je jich málo, maximálně tak 20 procent, přičemž při troše snahy i evropský kolík do britské zásuvky dá narvat).

Léky na průjem, náplasti, lepenku na opravy výbavy a základní lékárničku. Malou lahev pitné vody na cestu z letiště (nebrat to příručního zavazadla, tam by ji zabavili při kontrole).

Na cesty v terénu anglický slovníček (pro věčné začátečníky), buzola (do centra Káhiry) a čelovka (do kobek chrámů).

Míč proti trudomyslnosti, popř. komický převlek.

Nechte si místo na zpáteční cestu na dárky.

Do příručního zavazadla patří:

Doklady: platný pas, kopie pasu a občanky uložené odděleně. Řidičák a zdravotní kartičku nechávám doma, místo toho si beru vytištěný papír od pojištění s ověřeným telefonním číslem.

Voucher od cestovky (vytištěná cestovní smlouva, vytištěné pojištění, telefonické kontakty)

2 peněženky, ideálně jiné než které používáte doma (bez karet, dokladů a podobných blbostí). Do první peněženky patří pouze jedna karta, ze které chcete vybírat a platit s ní (ideálně Revolut), hotovost v eurech a větší částky. Do druhé peněženky nošené v kapse přijdou vyměněné egyptské libry.

Foťák, karty, baterky, mp3 přehrávač. Počítač s nabíječkou a jakákoli další elektronika, která se může rozbít.

Šperky a jiné drahé věci (tam nic nevozte, leda na cestu zpátky).

Klíče z domova. Mobil.

Pití na cestu na letiště (vyhodí se před odletovou kontrolou).

Individuální cestovatelé (bez cestovky) navíc:

Slabý spacák pro hygieničtější spaní v hotelích (je tam teplo) a pro nouzový bivak v terénu. Kdo se chystá běžně spát venku, měl by si vzít moskytiéru a slabou alumatku.

Místo kufru dobrý batoh.

Průvodce Lonely planet nebo podobně dobrý v angličtině.

A samozřejmě netahat všechny ty kraviny, které zmiňuju výše, ale jenom to důležité.