Luxor

Město Luxor

Město Luxor vlastně odpovídá dřívějším Thébám, což bylo jedno z hlavních měst starého Egypta. Východní břeh Nilu v těchto místech symbolizoval život, západní byl symbolem smrti. Z toho důvodu si jej egyptští panovníci volili za místo, kde budovali své hrobky.

Na západním břehu se tedy nacházejí Memnonovy kolosy, chrám královny Hatšepsut, údolí Králů a údolí Královen. Na východním břehu jsou zase dominantami dna překrásné chrámy Karnak a Luxor.

Také zde můžete navštívit zdejší muzeum, jehož sbírky jsou považovány za druhé nejlepší po Káhiře. Méně významné je zde muzeum mumifikace.

Chrám Luxor

Chrám v Luxoru je značně menší než Karnak, má ale dost podobnou výzdobu. Má také pěknou sloupovou síň. Uvnitř chrámu je zajímavá mešita z 11. století. Chrám je velmi často zdoben reliéfy a velkými sochami. Odtud pochází Obelisk, který Egypt daroval Francii, která jej vztyčila na náměstí Concorde v Paříži. Francie naopak dala Egyptu hodiny, které jsou v Alabastrové mešitě v Káhiře, ale nefungují. A od té doby se obě země dohadují, kdo ty hodiny rozbil.

Dendera

Severně od Luxoru, po proudu Nilu leží jeden z nejzachovalejších egyptských chrámů Dendera. Je zasvěcená bohyni Hathor, která bývá zobrazovaná v podobě krávy, nebo ženy s kravskou hlavou, či kravskýma ušima.

Najdete tu zachovalé interiéry a můžete také vystoupit na střechu odkud je zajímavý výhled. Jako ve všech chrámech i tady je pěkná sloupová síň. Navíc si můžete prohlédnout vyobrazení mumifikace Osirise a zvěrokruh.

Pojedete-li odtud autobusem do Hurghady, je možné po cestě navštívit město Quena s tradiční výrobou keramiky. Také je tu měšita, kterou považují za nejvýznamnější na jihu Egypta.

luxor chramluxor chramluxor chramluxor chramluxor chramluxor chrammesita z 12 stoleti v luxorskem chramuluxor chramluxor chramsjednoceni egyptaluxor chramsloupova sin luxorusloupova sin luxorusloupova sin luxorusloupova sin luxorucesta z luxoru do karnaku

chram luxor 660chram luxor 691chram luxor 692

Komentáře k této stránce - Luxor na diskusním webu najih.cz