Asuánská přehrada

Asuán

Asuán je nejjižnější město a sídlo guvernorátu. V historických dobách šlo o křižovatku karavanních cest. Ze zdejších lomů pochází většina žuly použité při stavbě chrámů a obelisků nebo tvorbě soch. Přibližně 15 km od města je Asuánská horní hráz dlouhá 3,5 km a vysoká 111 m. Obrovské vodní ploše se také říká Násirovo moře. Z přehradní zdi je nádherný výhled. Kromě vody a pouště uvidíte chrám Kalabša.

Ve městě je nedokončení obelisk, botanická zahrada, ostrov Elefantina s muzeem zdejších vykopávek a nilometrem. Také můžete navštívit nubijskou vesnici a mauzoleum Aga Chána, kde je pohřbena i jeho milovaná manželka. Krom toho je ve městě neodmyslitelný rozlehlý bazar, kde koupíte vše od oblečení, přes nábytek, až k syrovému masu.

Cesta z Káhiry do Asuánu

Ideálním dopravním prostředkem na cestu z Káhiry na jih Egypta do Asuánu je vlak. Rozhodně jeďte v noci, kupte si jízdenky společně s místenkami do první třídy. Cesta je dlouhá přibližně 1000 km. Nezapomeňte, že pojedete přes noc a ve vlaku se v žádném případě nedá zatopit. Vyndejte si proto z kufru dostatek oblečení. Jakmile se totiž v noční poušti ochladí, veškerá zima pronikne do vlaku.

Železnice Egypta je nejstarší v Africe, byla budována od r. 1898. V současnosti jde o největší železniční síť v Africe o celkové délce 5300 km. Denně přepraví přes 2 miliony osob.

Vlaky jsou bezpečné, ale se soukromím nepočítejte. Vagony jsou průchozí a jednotlivá kupé se šesti místy se nedají uzavřít, prostě tam vůbec nejsou dveře. Cestujete-li ve skupině, je to ideální místo pro odzátkování tradičních českých lihovin, které s sebou všichni vezou jako desinfekci.

asuanasuannocni asuanasuanasuanska prehradaasuanska prehradaasuan cafebar 287asuan philae 258asuan philae 281asuanska prehradaasuan philae 282presun do asuanu 382

Komentáře k této stránce - Asuán na diskusním webu najih.cz