Abú Simbel

Mezi nejslavnější egyptské chrámy bezesporu patří Abú Simbel. Pokud se rozhodnete jej navštívit, musíte se nejen vydat 1000 km jižně od Káhiry do Asuánu, ale ještě musíte absolvovat cestu kolem Asuánské přehrady v celé její délce. A to není málo. Cesta pouští autobusem zabere čtyři hodiny. Je nepříjemné, že tato cesta bývá často z bezpečnostních důvodů uzavírána. Větší šance je dostat se sem v rámci nějakého oficiálního zájezdu. Pokud byste i v případě zavřené cesty chtěli chrámy vidět, zbývá jen letecká doprava.

To, kvůli čemu sem pojedete, uvidíte už z příjezdové cesty. Dominantou jsou bezesporu čtyři obrovské sochy Ramsese II. před vchodem do chrámu. Přestože z jedné z nich zbývají jen kolena a nohy, je monument působivý.

Abú Simbel sestává vlastně ze dvou chrámů. Větší z nich je zasvěcený Ramsesovi II., menší je zasvěcen jeho manželce. Fakt, že faraón dal postavit chrám i své ženě, je považován za ojedinělý projev romantiky v starověké egyptské historii.

Oba chrámy měly podobný soud jako chrám Phillae stojící nedaleko města Asuánu. Všechny chrámy totiž stáli původně v oblasti, která je dnes zaplavena vodami Asuánské přehrady. Před stavbou přehrady byly všechny zdejší památky pečlivě označeny, rozebrány a za značného úsilí i rizika přetransportovány mimo budoucí rozlohu přehrady. O to větší obdiv v člověku jejich návštěva probouzí.

Uvnitř chrámů najdete monumentální sloupové haly i krásné reliéfy na stěnách. Velkolepý je i dojem při vstupu pod betonový sarkofág.

Působivost stavby dotváří modrozelené vody nedozírné Asuánské přehrady, které se rozprostírají nadosah chrámu, a světlý horký písek jako součást vše pohlcující pouště.

abu simbel 318abu simbel 319abu simbel 321abu simbel 322abu simbel 325abu simbel 341abu simbel 344abu simbel 349abu simbel 353abu simbel 361abu simbel 362abu simbel 366

Komentáře k této stránce - Abu Simbel na diskusním webu najih.cz