Saladinova citadela v Káhiře

Dominantou Káhiry je na nejvyšším místě postavená Saladinova citadela, která má ve svém jádru Alabastrovou mešitu Muhammada Alího. Alabastrová proto, že je skutečně obložena alabastrem přibližně do jedné třetiny své výšky. Citadela byla založena ve 12. století na ochranu proti křižákům. Je vybudována na nejvyšším místě v okolí, takže můžete vidět Káhiru jako na dlani.

Na nádvoří můžete obdivovat věž s hodinami, které Egypt dostal od Francie. Oplátkou Egypťané dali Francouzům Obelisk z Luxoru, který je dodnes umístěn v Paříži na náměstí Svornosti. A tak vznikl dávný spor. Hodiny totiž nejdou a Egypt tvrdí, že hodiny rozbili Francouzi, Francouzi tvrdí opak.

Chcete-li vstoupit do mešity, musíte se zout a pokud mají ženy nezakrytá ramena, dostanou zelený plášť. Ruský car daroval Káhiře velký systém lustrů, který je zavěšen nejen od střední kopule mešity. Na zemi je červený koberec. Směrem k Mekce stojí zelená kazatelna.

Muslimové se modlí pětkrát denně směrem k Mekce a modlitba Aláh je veliký je hlásána z minaretů pomocí megafonů. Na ulicích běžně potkáváte zahalené ženy. Povinností je pouze šátek na hlavě. Pokud se žena zahaluje celá, je to její věc. Můžete tedy vidět studentky stření školy se zahalenou hlavou, ale v krátkých sukních.

Z hradeb citadely si můžete prohlédnout mešitu sultána Hasana, kde jsou zajímavé stavební prvky z doby Mameluků. V další viditelné mešitě Ar-Rifa jsou pohřbeni král Farúk a perský šach Reza Pahlaví. Mimo to při výhledu z hradeb uvidíte pobořené střechy a neskutečný nepořádek na střechách.

 

saladinova citadela s alabastrovou mesitou mohamedasaladinova citadela s alabastrovou mesitou mohamedakahira citadela 219alabastrova mesita mohameda alihoalabastrova mesita mohameda alihoalabastrova mesita mohameda alihoalabastrova mesita mohameda alihoalabastrova mesita mohameda alihoalabastrova mesita mohameda alihoalabastrova mesita mohameda aliho

kahirakahirakahira