Internet a volání v Egyptě

Přes české operátory ne

Jak Egypt nepatří do Evropské unie ani do Evropy, čeští operátoři mají nasazené celkem vysoké ceny za volání a používání mobilního internetu. Koukal jsem například na nabídky O2 a je to hrozná bída. Můžete si sice koupit tak zvané roamingové balíčky, například Top Svět, ale stojí to 6 stovek a je v tom jen 150 MB. To je za chvíli pryč. Prostě chtějí 3,50 Kč za megabajt a ještě se tváří, jak je to skvělá cena. Běžná cena za telefonování a data bez nějakých balíčků vychází takto:

  • odchozí hovory 66 Kč / minutu
  • příchozí hovory 54 Kč / minutu
  • 1MB dat 300 Kč

Takže je lepší po příletu do Egypta telefon vypnout, nebo hodit do pouště, protože výsledný účet by mohl klidně přesáhnout cenu telefonu. Pokud přestanu žertovat, tak samozřejmě doporučuji místo zahození hned po příletu zakázat roaming.

Místní SIM karta - kupte, pokud můžete

Správné řešení laciného mobilního internetu v Egyptě je podobný všem neevropským zemím. Je potřeba sehnat turistickou SIM kartu. V Egyptě řídí šílená byrokracie, takže klasickou SIM kartu pravděpodobně neseženete, neprokoušete se těmi papíry. Jediná možnost je turistická SIM kata. Turistické SIM karty se jmenují různě, například "Holiday SIM" od Vodafonu a jsou směšně levné. Např.

  • týdenní balíček s 2 GB za 20 LE, tj. asi 25 Kč
  • měsíční balíček se 4 GB za 60 LE, tj. asi 75 Kč

Kde se turistická SIM dá koupit: spolehlivě jenom na letišti. Jestli stihnete koupit SIMku, než vás začne delegát hnát do autobusu, rozhodně ji kupte. Později nemusíte mít už šanci. Teoreticky by se turistické SIMky daly koupit na poštách a nádražích, ale v praxi bych na to nespoléhal, nebudou vědět, co chcete. V turistických centrech jako je Hurghada se pravděpodobně podaří najít nějaký krámek, který bude turistické SIMky umět, ale taky bych na to nespoléhal.

Důležité je nechat prodávajícího SIMku nastavit. SIMky se musejí aktivovat nějakými smskovými kódy a něco z toho může být arabsky. Také je potřeba dávat pozor, aby prodali fakt turistickou SIMku, ne běžnou SIMku registrovanou na jméno nějakého chudého vesničana.

Volání přes aplikace

Když už budete mít data nebo wifi, telefonujte aplikacemi typu skype, whatsapp, viber, facebook mesenger apod. Z egyptské SIM by sice mělo jít do ČR volat, ale mohlo by to zruinovat ten kredit, co na ní je. A jak jsem zmínil, roaming je hrozně drahý.

WIFI v Egyptě

Spousta podniků v Egyptě už WIFI má a rádi vám řeknou heslo.

Běžné hotely u Rudého moře mají sice WIFI taky, ale nechají si za heslo zaplatit, přibližně 1 až 2 eura denně. Případně tam mají wifi s nějakými kredity, které si musíte kupovat.

Tato stránka byla původně součástí stránky s praktickými informacemi na dovolenou do Egypta.