Internet, data a volání v Egyptě

  • roaming je strašně drahý
  • měla by jít koupit turistická SIM karta
  • o něco

Přes české operátory ne

Jak Egypt nepatří do Evropské unie ani do Evropy, čeští operátoři mají nasazené celkem vysoké ceny za volání a používání mobilního internetu. Koukal jsem například na nabídky O2 a je to hrozná bída. Můžete si sice koupit tak zvané roamingové balíčky, například Top Svět, ale stojí to 6 stovek a je v tom jen 150 MB. To je za chvíli pryč. Prostě chtějí 3,50 Kč za megabajt a ještě se tváří, jak je to skvělá cena. Běžná cena za telefonování a data bez nějakých balíčků vychází takto:

  • odchozí hovory 66 Kč / minutu
  • příchozí hovory 54 Kč / minutu
  • 1MB dat 300 Kč

Takže je lepší po příletu do Egypta telefon vypnout, nebo hodit do pouště, protože výsledný účet by mohl klidně přesáhnout cenu telefonu. Pokud přestanu žertovat, tak samozřejmě doporučuji místo zahození hned po příletu (nebo i předem) zakázat roaming.

Čeští operátoři nabízejí ve svých aplikacích roamingové balíčky, ale ty jsou taky hrozně drahé. Jeden gigabajt v Egyptě by v nich přišel třeba na 2000 Kč.

Místní turistická SIM karta

Jedno z možných řešení laciného mobilního internetu v Egyptě je podobný všem neevropským zemím. Je potřeba sehnat turistickou SIM kartu. V Egyptě řídí šílená byrokracie, takže klasickou SIM kartu určenou pro Egypťany pravděpodobně neseženete, neprokoušete se těmi papíry a stejně vám ji asi bez egyptských dokladů neprodají. Jediná možnost je tedy tak zvaná turistická SIM kata. Turistické SIM karty se jmenují různě, například "Holiday SIM" od Vodafonu. Bývaly směšně levné (kolem 50 Kč za 3 GB), ale docela podražily, protože operátoři přestali nabízet malé objemy dat. Např.:

  • měsíční balíček s 10 GB za asi 180 Kč (Vodafone, Orange)
  • měsíční balíček s 20 GB za asi 360 Kč (Vodafone)
  • balíček s 40 GB za asi 400 Kč (Orange)
  • měsíční balíček s 5 GB za 130 Kč (Etisalat, blbě se shání)

Já sám nedokážu za týden 10 GB vyčerpat, takže nic většího kupovat myslím není potřeba. Leda byste chtěli dělat hotspot pro kamarády (což můžete) nebo strávit celý pobyt přilepení ke streamovanému videu, což by myslím byla škoda.

Kde se turistická SIM dá koupit: spolehlivě jenom na letišti. Jestli stihnete koupit a nastavit fyzickou SIMku, než vás začne delegát hnát do autobusu, rozhodně ji kupte - pokud bude za rozumnou cenu - letištní prodejci je občas předražují nebo trvají na nákupu většího množství SIMek. Později k nákupu nemusíte mít už šanci. Teoreticky by se turistické SIMky daly koupit na poštách a nádražích, ale v praxi bych na to nespoléhal, nebudou vědět, co chcete. V turistických centrech jako je Hurghada se pravděpodobně podaří najít nějaký krámek, který bude turistické SIMky umět, ale taky bych na to nespoléhal.

Důležité je nechat prodávajícího SIMku nastavit. SIMky se musejí aktivovat nějakými smskovými kódy a něco z toho může být arabsky. Také je potřeba dávat pozor, aby prodali fakt turistickou SIMku, ne běžnou SIMku registrovanou na jméno nějakého chudého vesničana.

Egyptští operátoři

V Egyptě jsou 4 operátoři:

  • Vodafone
  • We
  • Orange
  • Etisalat

Elektronická SIMka

Já od roku 2023 všude po světě používám elektronické SIMky od Airalo. Je to obvykle o něco málo dražší než typická místní SIMka, ale zase nemusím nic složitého řešit a běhat ve stresu po letištích. Zrovna v případě Egypta jsou datové balíčky přes eSIM o něco dražší než jinde po světě, ale když se to koupí s kupónem, tak už jsou ty ceny srovnatelné vůči turistickým SIMkám.

Je na to potřeba novější telefon, který v nastavení elektronickou SIMku umožňuje. To jsou typicky novější modely, typicky od roku výroby 2018. Elektronická SIMka se nazývá eSIM a fyzicky vůbec neexistuje.

Zakládání účtu na Airalo je rozumné udělat před cestou do Egypta, i když se nakonec rozhodnete tu eSIMku nekupovat - je to dobrá záloha pro případ, že neseženete turistickou SIMku. Do registrace Airalo (https://airalo.pxf.io/registrace)se musí vyplnit jméno a telefonní číslo, počkat na smsku, přepsat ji. Tím je založený účet a já jsem to kvůli pohodlí raději dělal na počítači, ale jde to i na telefonu. Samotný nákup eSIM se dělá až potom (a klidně za půl roku). Je rozumné si na to stáhnout aplikaci Airalo. Aplikace totiž umí eSIM nejen koupit, ale i přímo nastavit do telefonu. Dá se to koupit i bez aplikace přímo z počítače nebo telefonu, ale pak je potřeba na přenesení eSIMky do telefonu buďto přeskenovat QR kód (velmi jednoduché) nebo do nastavení telefonu přepisovat dlouhé číslo (funkční, ale pracné). Konkrétní návod na nastavení eSIM v telefonu sem nemá smysl psát, protože se to v každém telefonu dělá jinak. Nepřišlo mi to ale nijak složité.

V Egyptě má Airalo k dispozici tyto balíčky:

  • 1 GB za 207 Kč, s kupónem 141 Kč, platí týden
  • 2 GB za 390 Kč, s kupónem 330 Kč, platí 15 dnů
  • 3 GB za 550 Kč, s kupónem 490 Kč, platí měsíc

Čerpám odsud: https://airalo.pxf.io/egypt-cesky. Mrkněte tam, třeba zlevnili.

Ten kupón je třeba můj DUSAN1978 a ušetří tři dolary (ale dejte si tam libovolný jiný, který najdete - těch třídolarových je po webu hromada, výhodnější myslím neexistují). Kupón platí jenom pro první objednávku. Pokud data dojdou, musí se to dobít. Na dobití občas existují také kupóny, typicky se slevou jen 10 %, ale platí krátce a fungují jenom v sezóně, tak je sem ani nepíšu, najděte si je potom. Kupóny se zadávají až ve třetím kroku objednávky přes tlačítko "Použít kód/kredity Airmoney".

Volání přes aplikace

Když už budete mít data nebo wifi, telefonujte aplikacemi typu skype, whatsapp, viber, facebook mesenger apod. Z egyptské SIM by sice mělo jít do ČR volat, ale mohlo by to zruinovat ten kredit, co na ní je. Turistické SIMky mají sice nějaké volné minuty, ale já zahraniční SIMky na volání do ČR vůbec nepoužívám.

Jak už jsem zmínil, roaming přes českého operátora je hrozně drahý. Pozor, platí se i za přijaté hovory, tedy když někdo z ČR volá vám. Ale je dobré vědět, že volal. Já to vždycky típnu a zavolám zpátky zadarmo třeba přes Whatsapp.

WIFI v Egyptě

Spousta podniků v Egyptě už WIFI má a rádi vám řeknou heslo.

Běžné hotely u Rudého moře mají sice WIFI taky, ale nechají si za heslo zaplatit, přibližně 1 až 2 eura denně. Případně tam mají wifi s nějakými kredity, které si musíte kupovat. Je to dost otrava.

Tato stránka byla původně součástí stránky s praktickými informacemi na dovolenou do Egypta.