Výrobní dílny a bazar v Káhiře

Na káhirských bazarech seženete úplně všechno. Ale pozor je to velmi živé místo a ženy tam rozhodně nemohou vyrazit úplně samy, obzvláště pokud mají blond vlasy.

Ve městě můžete pro zajímavost navštívit některé dílny vyrábějící tradiční egyptský sortiment jako je papyrus, šperky, nebo parfémy.

Náhražka papyru bývá vyrobena z banánových listů. Pravý papyrus je samozřejmě z rostliny papyrus, která roste na březích Nilu. Dlouze se máčí, rozřezává, válí, váže, lisuje a suší. Nakonec se barví přírodními barvivy. Typickým suvenýrem je papyrová kartuše – kartička na níž je arabsky napsáno vaše jméno a je uzavřeno do oválu zpodobňujícího lano. Takto se zapisovala jména faraónů v jejich pyramidách. Na papyru se prodávají i další obrazy, nebo kalendáře. Pravost papyru by měla být dána certifikátem, který je k výrobku přiložen.

Zlaté a stříbrné šperky také využívají typické egyptské motivy jako jsou kartuše, nebo hlava královny Nefertiti, která byla považována za symbol krásy a moudrosti.

Výrobny parfémů jsou místa opravdu na úrovni. V policích na stěnách uvidíte výstavu přenádherných karaf a zlatých nádobek. Parfémy jsou lisovány přímo z okvětních lístků a míchány do esenciálních olejů. Ty se potom vyvážejí nejčastěji do Francie, kde se následně míchají s alkoholem do značkových parfémů. Proč si nekoupit poměrně levně malou lahvičku olejíčku a nenamíchat si doma kanystr Chanelu 5?

kahira bazar 246kahira bazar 247kahira bazar 249kahira bazar 250kahira bazar 253bazarbazarbazarparfumerieparfumerie