Sakkára
Jižně od Gízy se nachází Sakkara, která je zajímavá tím, že tam stojí nejstarší pyramida. Byla postavena pro vládce Džosera jeho architektem Imhotepem. Ten původně chtěl postavit klasickou mastabu, což byl jednoduchý náhrobek, nikterak vystupňovaný do výšky. Ale to se mu nepovedlo, protože před náhrobkem udělal tak velký chrám, že samotná mastaba nebyla vidět. S tím se samozřejmě panovník nemohl smířit. Proto Imhotep začal stavět další patra na samotnou mastabu, a tak vznikla první stupňovitá pyramida. Tato pyramida je také specifická proto, že se zde pohřbívalo ještě tradičně pod zem, nikoli do pyramidy samotné. Tvar pyramida je symbolický. Má šest pater, která měla představovat schody do nebe.
Džoserův chrám opět sloužil jedinému účelu a to pro zabalzámování těla panovníka a jako pohřební cesta panovníka před uložením do hrobky. Při průchodu pohřební cestou v chrámu můžete vidět sloupy, které byly původně červené. Dnes mají samozřejmě barvu písku. Před Imhotepem se tyto sloupy dělaly ze dřeva, ale Džoserův architekt se rozhodl, že je udělají z kamene, ale budou vypadat jako dřevěné. Zachovali tím tradici i sloupy. Kvůli stabilitě ještě sloupy pevně spojil se zdí vystavěním kamenných přepážek.
V okolí pyramidy je velké prostranství, které bylo původně celé zastřešené a na němž bylo odkryto několik hrobů. V těch byla pohřbena Džoserova rodina. Také zde je hrobka, v níž byly samostatně pohřbeny faraónovy vnitřnosti.
Na obzoru lze spatřit ještě mnoho dalších pyramid, které jsou v okolí Sakkáry. Pozoruhodné jsou především červená pyramida a lomená pyramida. O lomené pyramidě se vypráví, že architekt špatně propočítal úhel, pod kterým začali zvedat štít pyramidy a v polovině zjistil, že pokud bude pokračovat, pyramida bude příliš vysoká a nestabilní. Proto se v jednu chvíli rozhodl, že úhel změní a dokončí tak hrot pyramidy.
Známé Serapeum kousek od Džoserova chrámu, kde jsou balzamovaní býci, bylo v poslední době nepřístupné. V celku bez problémů se tu můžete po zaplacení vstupného také dostat do vnitřku pyramidy. Je kousek od pyramidy stupňovité a jmenuje se Téttiho. Uvnitř můžete vidět hieroglyfy podrobně sepsanou knihu mrtvých, tedy návod, jak se má faraón dostat na onen svět. Z mastab můžete navštívit Ti, Ptahotephovu, nebo Mererukovu.
Sakkára je kousek od Memfisu, který byl nejstarším hlavním městem Egypta. Dnes již Memfisu příliš nezbylo. Nachází se zde ruiny, nějaká pole vykopávek a memfiské muzeum. V něm také naleznete obrovskou sochu Ramsese II.
Komentáře k této stránce - Sakkara na diskusním webu najih.cz