Plavba po Nilu
Plavba po Nilu je pořádána některými cestovkami v rámci poznávacích, ale i pobytových zájezdů. Jezdí se buďto z Asuánu dolů na sever k Luxoru, nebo se jede opačným směrem.
- cesta po proudu dolů trvá čtyři dny (tři noci)
- cesta proti proudu nahoru trvá pět dnů (čtyři noci)
Ale zatím všichni, s kým jsem o tom mluvil, jeli po Nilu dolů, včetně mě. Do Asuánu se cestující dopravují z Káhiry přes noc vlakem nebo autobusem od Rudého moře. Všechno to zařizuje cestovka.
Během několikadenní plavby se bydlí v pohodlných kajutách. Přes noc se kotví, přes den se jede. Na palubě je bazén s čistou vodou, u bazénu jsou lehátka. Loď cestou z Asuánu kotví u památek:
- Chrám Kóm Ombo
- chrám Edfu,
- chrám Luxor. V Luxoru se končí.
- Mezi Edfu a Luxorem se projíždí plavební komorou v Esně.
Autobusem nebo minibusem se z Luxoru dělají výlety k památkám: Memnonovy kolosy, Údolí králů, Chrám Hatšepsut a chrám Karnak v Luxoru. Ze startovacího kotviště Asuánu se dělají výlety menší lodí v okolí Asuánu (botanická zahrada, katarakt apod.), po menší přehradě k chrámu Pilak nebo se občas dělá výlet na velkou Násirovu přehradu na hráz. Také se jezdí nahoru nad jezero k chrámu Abú Simbel.
Po Nilu se v oblasti Horního Egypta takhle pohybuje mnoho lodí hotelového typu. Nil je splavný od Asuánu přes Luxor a Káhiru až do delty, ale pravidelné plavby hotelovou lodí se dělají jenom mezi Luxorem a Asuánem.
Hotelové lodě jsou několika patrové. Úplně dole mívají recepci. Jakmile do ní vejdete připadáte si téměř jako v normálním komfortním hotelu, jen v některých místech trochu stísněném. Najdete tu ale pohodlné pokoje (kajuty) s malou koupelnou, velikou restauraci a velkou společenskou místnost. Na horní palubě jsou lehátka na opalování, posezení na čaj a také často i krásný bazén.
Výhodou plavby je neustálý vítr, takže si v jarních a letních měsících tělo konečně trochu odpočine od neustálého vedra. U jídla si na lodi většinou musíte zaplatit pití, které není v ceně. Na každý večer bývá vždy připraven nějaký program, nejčastěji taneční vystoupení nebo kouzelník. Vystoupení mají různou úroveň -- od docela milých a zábavných po hrůzné a nudné. Na lodích bývá milá obsluha. Kromě toho, že přijdete do uklizeného pokoje, můžete tu třeba najít krokodýla poskládaného z ručníků. Pokud pokojskému necháte drobný bakšiš, určitě ho potěšíte.
Nil je krásný a čistější, než si většina z nás myslí, obzvlášť tady na jihu pod Asuánem. Obrovská široká vodní plocha je plná zelenomodré průzračné barvy. Kolem řeky se táhne zelený pruh bujené vegetace. Půda je nejčastěji využívána jako pole, kde se pěstuje papyrus, banánovníky, palmy, cukrová třtina a obilí. Ze stromů jsou tu především datlové palmy. V odlehlejších částech ještě bývá půda kousek uměle zavlažována, ale hned potom se zvedají kopce a nekonečná poušť.
U památek a v noci lodě často kotví v soulodi, když spolu více lodí využívá jednoho kotviště. Potom se do lodi vchází skrze jinou loď. Je to docela zajímavé porovnání.
Kde sehnat plavbu po nilu
Můžete hledat na nějakých anglických webech, plavba po nilu se řekne "Nil cruise". Viděl jsem, že to například prodává Thomas Cook, ale má to docela drahé.
Mnohem jednodušší je využít nějaké české cestovky. Autoři tohoto webu jeli po Nilu zatím třikrát: dvakrát s Exim Tours a jednou s Čedokem. Zpravidla stačí přes nějakou agenturu hledat poznávací zájezd do Egypta a ten ve většině případů plavbu po Nilu obsahuje.
Není dobrý nápad shánět plavbu po Nilu až v Egyptě. Lodě bývají plně obsazené a české cestovky plavbu ani nenabízejí jako fakultativní zájezd (protože je to prostě moc dnů).
Nejméně jeden z večerů plavby je vyhrazen pro folklórní vystoupení tanečníků, hudebníkům a klaunům. Prý to bývá překvapivě zábavné.
Komentáře k této stránce - plavba po Nilu na diskusním webu najih.cz