Egyptské národní muzeum v Káhiře

Národní archeologické muzeum v Káhiře je jedno v největších a nejpozoruhodnějších muzeí na světě, neboť má nejstarší památky. Všechny sochy panovníků mají v obličeji výrazné egyptské rysy. Jedinou výjimku tvoří velká socha s egyptským oděvem a řeckým obličejem. Jde o sochu Alexandra Velikého.

Největší a zároveň nejvzácnější část expozice zdejšího muzea je Tutanchamonův poklad. U vchodu do expozice jsou dvě Tutanchamonovi sochy ze dřeva, kde jedna jej zobrazuje jako bojovníka a druhá jako vládce míru. Většina dřevěných soch má zlatou a černou barvu. V hrobce byly také desítky malých sošek, které měly představovat faraónovy služebníky. Je tu také přenádherně vyřezávaný a barevný trůn.

Ve speciálně klimatizované místnosti, kam je vpouštěn jen omezený počet lidí najednou, jsou dva Tutanchamonovy sarkofágy a jeho zlatá posmrtná maska. Je skutečně překrásná. Byla odlita z čistého zlata a váží 12 kilo. Do vnitřního sarkofágu byla vložena mumie ovinutá obvazy. Do těch byly medem a pryskyřicí přilepeny různé šperky a artefakty. Sarkofágy byly vkládány do sebe a celkem byly tři. V muzeu můžete vidět dva. Třetí je v samotné hrobce v Údolí králů.

Složené sarkofágy i s mumií byly potom vloženy do obrovských schrán. Jejich velikost se taky společně s vrstvami zvětšovala. Všechny jsou ze dřeva, zlacené a zdobené podobnými motivy. Nejčastější z nich je panovník stojící před bohyní Isis. Ta v rukou třímá anch – klíč života a přikládá jej panovníkovi k ústům, aby se mohl po smrti znovu nadechnout a vejít tak v posmrtný život.

V expozici Tutanchamonova pokladu také můžete vidět dózy z alabastru, do kterých byly jednotlivě ukládány panovníkovy vnitřnosti.

egyptske muzeum 204egyptske muzeum 214egyptske muzeum v kahireanchegyptske muzeum v kahirezlaty trunnadoba na plice, zaludek, jatra, ledvinydreveny sarkofagnahrdelnikegyptske muzeum v kahirepamatnik archeologuegyptske muzeum v kahire

Události 2011

Podle informací z 29. 1. 2011 do muzea vnikli nějací demonstranti - vandalové. Zničili některé cenné mumie a rozflákali hodně skleněných vitrín. Podle záběrů z Al Jazeery to naštěstí vypadá jenom na nějaké demonstrativní rozbití skla. Muzeum už je v bezpečí. Není to zas tak velký dům, aby ho dvě roty vojáků nedokázaly za hodinu vyklidit a zajistit.

Osobně nemůžu pochopit, jak mohlo k proniknutí vandalů do muzea dojít. Když jsem ještě před třemi týdny u muzea byl, šlo o jedno z nejhlídanějších míst v Egyptě. Všude okolo muzea stálo několik rot vojáků na stráži s nabitými zbraněmi, s mobilními pavézami a se zálohami. Pravděpodobně hraje svoji roli to, že muzeum je blízko centrálního náměstí Tahrir, kde se nejvíc demonstruje.