Ubytování v Egyptě
Ubytování v Egyptě
Hotely v Egyptě se dělí do dvou výrazně odlišných kategorií:
- nóbl hotely pro Evropany, klienty cestovek
- malé hotýlky a hostely v normálních městech pro místní lidi a baťůžkáře
České a německé cestovky samozřejmě vozí své klienty do té první třídy hotelů. Měl jsem šanci poznat následující typy lepšího hotelového ubytování:
- Mega hotely u Rudého moře. Uzpůsobené pro cestovky, u pláže, s dobrým jídlem a zahradou, ale jinak v podstatě v ošklivé poušti. To je nejčastější typ hotelu, ve kterém se čeští klienti vyskytnou.
- Nóbl ubytování v Káhiře. Hezké, drahé hotely. Cestovky zde ubytovávají lidi při přejezdech mezi památkami.
- Hotelové lodě na plavby po Nilu.
Mega hotely u Rudého moře = past na turisty
U Rudého moře jsou větší letoviska Hurghada, Sharm el Sheikh nebo Taba. Jsou tvořeny malým centrem a velkou pobřežní zónou, která je zastavěná hotely. V těchto větších letoviscích je určitá omezená možnost, kam jít. Jsou tam kolem nějaké restaurace a jiné hotelové parky a pár uliček, což může být zajímavé na procházky. Kromě toho se hotely ale vyskytují také v poušti. Typické je to pro Marsa Alam, ale i hotel nominálně sídlící v Hurghadě může být daleko od Hurghady někde v poušti. Takové pouštní hotely sice nominálně přísluší pod nějaké letovisko, ale fakticky jsou od něj vzdáleny několik kilometrů až desítek kilometrů. Takové hotely jsou často doslova pastí na turisty.
I když máte zaplacený režim all inclusive, takže ubytování i jídlo má být zdarma, dokáže se pobyt v takovém hotelu pěkně prodražit. Jakým způsobem z turistů hotel vytahuje z lidí peníze:
- nápoje jsou sice zdarma, ale v určitých barech se platí a někde se platí za alkoholické nápoje
- pití požadované mimo dobu "programu all inclusive" se platí, typicky po jedenácté v noci
- hotelové obchůdky prodávají zboží dvakrát až pětkrát dráže než obchody ve městě
- na pláži turisty obtěžují prodejci atrakcí typu "hotelová masážní sauna", což je šíleně předražená horkovzdušná sauna s masáží (např. v Bulharsku lze stejnou službu pořídit za 100 Kč, tady stojí přes 1000 Kč)
- personál vyžaduje bakšiš za každý drobný úkon, například za ukázání cesty k pokoji, donesení jídla atd. (a dokážou to vyžadovat velmi nepříjemně)
- při ztrátě nějakého vybavení (např. ručníku) si hotel účtuje pokuty
- wifi, která měla být bezplatná, "náhodou zrovna" nefunguje, ale za 5 euro na hodinu můžete jít do hotelové internetové kavárny
- a tak dále
Ve větším letovisku, kde je přes ulici konkurence a turista může jít jinam, si hotel takovéhle srabárny nemůže dovolit. Ovšem tam, kde je za hotelovou branou jenom mrtvá poušť, má hotel vyhráno a na svých ubytovaných turistech si troufne beze studu rejžovat. Stejným způsobem na monopolu vydělávají české cestovky vozící do těchto megahotelů turisty, když jim nabízejí předražené fakultativní výlety. Pak se nemusejí bát, že by cestující koupili fakultativní výlet za polovinu ceny u místních cestovních kanceláří, nýbrž to musejí objednat u svého delegáta.
Důvodem, proč se stavějí hotely v poušti, není tedy snaha o romantiku (dosti pochybnou), ale snaha o zlikvidování konkurence. Navíc funguje psychika -- jak mají ubytování turisté už všechno zaplaceno, zdají se jim ceny požadované navíc jako laciné. Podle logiky "všechno tu mám zadarmo, tak není problém jim dát pár stovek na den", případně podle logiky "jsem na dovolené, to si přece můžu dovolit", se ubytovaní chovají značně iracionálně a hotelu platí jak mourovatí.
Zajímavé také je, jak se v hotelích všechno účtuje na eura. Nic na egyptské libry. To je pravděpodobně kvůli tomu, aby si turisté uvědomili, že za služby platí normální evropské ceny, případně laciněji než by to dostali v Evropě. Kdyby se platilo v egyptských librách, lidé by si snáze uvědomili, že služby v hotelu jsou několikanásobně dražší než stejné služby, které lze v Egyptě pořídit běžně.
Jinak se samozřejmě musí nechat, že úrovně v hotelích jsou na relativně uspokojivé úrovni. Za zájezd do dvaceti tisíc na osobu přece nelze čekat žádné zázraky.
Malé hotely ve městech
Na vlastní pěst se v egyptských městech dají najít slušné malé hotely za velmi dobrou cenu. Pronájem čisté dvoulůžkového pokoje na noc vychází od 20 do 40 egyptských liber (přibližně 70 až 140 Kč), což je velmi laciné (třeba i v porovnání s Tureckem). Je ale potřeba mít se velmi na pozoru a neubytovávat se v nečistých nebo zahmyzených prostorách. Ty se většinou poznají tak, že jsou nabízeny za ještě nižší než výše uváděnou cenu.
Hostely jsou v Egyptě zastoupené málo, možná se to po roce 2011 změní. Každopádně jsou prý přeplněné, špinavé a ve srovnání s ubytováním v soukromí nevýhodné.