Chrám Kóm Ombo

Prohlídka chrámu Kóm Ombo je v plánu cestovek během plavby po Nilu.

Poplujete-li po proudu Nilu z Asuánu, doporučuji jako první zastávku zachovalý chrám Kom Ombo. V překladu název místa znamená „hora zlata“. Chrám je zasvěcen dvěma bohům. Sobkovi, bohu zla, který zobrazován s krokodýlí hlavou, a sokolímu bohu Horovi.

Můžete zde vidět zachovalé reliéfy, dochovaný starý kalendář, nilometr a mumie krokodýlů. Mezi nejzajímavější reliéfy patří ten, kde jsou vyobrazeny chirurgické nástroje, jako důkaz vyspělosti starověké chirurgie. Další zajímavý reliéf je Isis, která demonstruje ženám, jak mají rodit. Rytina dokládá, že porody se tenkrát odehrávaly ve stoje, nebo mírném podřepu, nikoli vleže, jak je praktikováno v současnosti. Na jiném reliéfu uvidíte lva chrlícího oheň na nepřátele. Ti jsou zvláštní tím, že mají pouze jednu ruku, neboť jim byli usekávány. Žold Egyptského vojáka byl dán tím, kolik přinesl nepřátelských rukou.

Nilometr vypadá vlastně jako obyčejná studna. Ovšem šlo o propojení s Nilem a podle toho, jak vysoko stoupla voda, s takovou úrodou se počítalo a tak vysoké byly daně.

Přenádhernou scenérii nad Kom Ombo můžete pozorovat při západu slunce. Obzvláště zajímavá je prohlídka ve večerních hodinách při umělém osvětlení. Reliéfy totiž v takových podmínkách krásně vyniknou.

I zde stejně jako v ostatních chrámech naleznete dva typy sloupů – lotosový a papyrový.

kom ombokom ombomumie krokodylakom ombokalendarzapad nad kom ombokom omboobetinykom ombokom ombolev chrlici ohenkom ombokom ombokom ombo 432

Komentáře k této stránce - Kóm Ombo na diskusním webu najih.cz